رفتن به بالا

تلفن : 09124220261


یکی از مدلهای هواکش ضد انفجار

در این مقاله اطلاعاتی را در مورد هواکش ضد جرقه مشهور به هواکش ضد انفجار برایتان خواهیم گفت تا بتوانید برای نیازهای تهویه صنعتی خود مناسب‌ترین گزینه را با توجه به محیط و کاربری‌ دستگاه انتخاب کنید. حال شما را به خواندن این مقاله دعوت می کنیم.

 

برای خرید و مشاوره در زمینه انواع هواکش صنعتی و فن صنعتی سرکان تهویه کنار شماست.
۰۹۱۲۴۲۲۰۲۶۱
برای ارتباط در تلگرام کلیک کنید
برای ارتباط در اینستاگرام کلیک کنید

 

هواکش ضد جرقه یا هواکش ضد انفجار

 
آیا تاکنون می‌دانستید که از نظر فنی چیزی به نام هواکش ضد انفجار وجود ندارد؟ درعین‌حال که موتورها  و محفظه‌ها را به‌صورت ضد انفجار درجه‌بندی می‌کنند، امکان آن وجود ندارد که هواکشی به‌عنوان هواکش ضد انفجار درجه‌بندی شود.
دلیل: طراحی هواکش ضد انفجار نیازمند عایق سازی از هوای به‌طور بالقوه انفجاری است. به‌طور طبیعی، زمانی که هواکش در حال کار است، همواره یک
جریان هوای به‌طور بالقوه انفجاری با قسمت جلویی اتاقک هواکش ضد جرقه و پروانه آن در تماس است.

 

نمونه ای از یک هواکش ضد انفجار

هواکش ضد انفجار

بنابراین، هنگامی‌که قرار است هواکش در یک محیط انفجاری بالقوه کار کند، چه گزینه‌ای برای مقابله با آن وجود دارد؟ انجمن تهویه و جابجایی هوا (AMCA) استاندارد ۰۴۰۱ – ۹۹ طبقه‌بندی ساختار ضد جرقه را منتشر کرد تا با نیاز به هواکش در محیط‌های به‌طور بالقوه انفجاری مطابقت داشته باشد.
این راهنمایی‌ها می‌تواند گزینه‌هایی را در اختیار تولیدکنندگان و مصرف‌کننده‌های نهایی این هواکش‌ها قرار دهد تا از میان آن‌ها موارد مناسب را انتخاب کنند.

 

نمونه ای از یک هواکش ضد جرقه

هواکش ضد جرقه

 

انواع هواکش ضد جرقه

 
AMCA هواکش ضد جرقه و دمنده ضد جرقه را در سه گروه اصلی طبقه‌بندی کرده است:

 

نوع A

 

نیازمندی‌های هواکش ضد جرقه نوع اول تعیین می‌کنند که تمامی موادی که با جریان هوا در تماس هستند،
باید از مواد غیر آهنی ضد جرقه مانند آلومینیوم یا برنج ساخته شوند. این نوع هواکش ضد جرقه بالاترین میزان مقاومت در برابر جرقه را دارد. علاوه بر آن که قطعات این مدل هواکش باید از مواد غیر آهنی ساخته شوند، این قطعات باید به شیوه‌ای مونتاژ شوند که احتمال برخورد و تماس بین قطعات ثابت و متحرک را به کمترین میزان برساند.

 

نمونه یک هواکش ضد انفجار

هواکش ضد انفجار

نوع B

 

هواکش ضد جرقه نوع B به یک چرخ ساخته شده از مواد غیر آهنی و یک حلقه مالش (rubbing ring) در اطراف حفره‌ای که فن یا محور موتور به اتاقک هواکش وارد می‌شود، نیاز دارد.
این نوع هواکش ضد جرقه در سطح متوسط مقاومت در برابر جرقه قرار دارد و برای ساخت آن باید قطعاتش به‌گونه‌ای سرهم‌بندی شوند که امکان برخورد و تماس احتمالی بین قطعات ثابت و متحرک را به کمترین میزان ممکن برساند.

 

تصویری از یک هواکش ضد انفجار

هواکش ضد انفجار

 

نوع C

 

این نوع هواکش ضد جرقه در سطح ابتدایی ساختار ضد جرقه قرار دارد و برای ساخت آن قطعاتش باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که امکان برخورد و تماس احتمالی بین قطعات ثابت و متحرک به کمترین میزان برسد.
در ساختار این نوع هواکش ضد جرقه یک صفحه ساخته‌شده از مواد غیر آهنی در دو طرف داخل اتاقک فن یا دمنده قرار داده می‌شود.

هنگامی‌که می‌خواهید یک دستگاه  هواکش ضد جرقه را انتخاب کنید که نیازمندی‌های هواکش ضد انفجار در محیط موردنظرتان را برآورده کند، باید بررسی کنید که کدام یک از این سه نوع ساختار با موقعیت محیط موردنظر و شرایط کاربردی‌تان مطابقت دارد. باید توجه داشته باشید که انتخاب مناسب‌ترین نوع
هواکش ضد جرقه برای کاربرد موردنظرتان و نیز موتوری که به‌درستی در این طبقه‌بندی قرار گرفته باشد، اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

تصویری از هواکش ضد انفجار

هواکش ضد انفجار

 

شرکت سرکان تهویه تولید کننده برجسته انواع لوازم و تجهیزات مربوط به تهویه مطبوع می‌تواند منبع مناسبی برای قابل‌اطمینان‌ترین راه حل‌های جابجایی هوا ازجمله هواکش‌هایی باشد که برای کاهش خطر انفجار در محیط‌های فرّار طراحی شده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر یا سفارش محصول موردنظرتان
می‌توانید با استفاده از بخش تماس با ما با کارشناسان ما تماس گرفته و با آن‌ها مشورت کنید.

 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

 

لینک مقاله منبع:

https://www.airsolutions.us/news/newsspark-resistant-fans-k-explosion-proof-fans

 

تماس بگیرید