رفتن به بالا

تلفن : 09120404586


نمونه ای از برجهای خنک کننده

تاریخچه استفاده از دستگاه برج خنک کننده از قرن ۱۹ آغاز می‌شود که در آن زمان برای اولین بار در موتور بخار و برای خنک کردن کندانسور استفاده شد. این کندانسورها برای این استفاده می‌شدند که بخار تولید شده در موتور بخار مورد را به مایع تبدیل کنند تا فشار پشت موتور را کاهش دهند و در نتیجه این کاهش فشار، مصرف سوخت نیز کمتر شود و بتوان از آب تقطیر شده در دستگاه دوباره استفاده کرد. با پیشرفت و توسعه صنعت و فناوری روز، استفاده از برج خنک کننده افزایش یافت و به دلیل داشتن مزایای فراوان، توانست توجه زیادی را به خود جلب کند. شرکت سرکان تهویه، تولید کننده تجهیزات مهم سیستم تهویه مطبوع مانند انواع هواکش‌های صنعتی، ضد اسید، ضد انفجار و غیره در این مقاله مطالب مختصری در مورد تاریخچه دستگاه برج خنک کننده فراهم کرده است.

 

تصویری از برج خنک کننده

برج خنک کننده

 

تاریخچه و نقش برج خنک کننده در صنعت

 

در دنیای صنعتی و سیستم تهویه امروز، دستگاه برج خنک کننده با خنک کردن تجهیزات و ماشین‌آلات مختلف، نقش بسیار مهم و حیاتی ‌در ایفا می‌کند. با شروع توسعه کشور‌ها در دهه ۱۸۰۰ میلادی، استفاده از برج خنک کننده نیز آغاز شد. انقلاب صنعتی فرانسه توانست تمامی بخش‌های صنعتی را متحول کند و با به راه افتادن این موج صنعتی و پیشرفت آن در سرتاسر دنیا، ساخت ماشین‌آلات مختلف و نیاز به خنک کردن آن‌ها ، استفاده از انواع برج خنک کننده مورد توجه قرار گرفت.

 

قسمتهای مختلف برج خنک کن

قسمتهای مختلف برج خنک کن

 

سابقه استفاده از برج خنک کننده به اولین نمونه‌های ساخته شده از برج خنک کننده برمی‌گردد که سازه‌های بلندی بودند که آب درون آن پاشیده می‌شد تا از طریق تماس با هوا  تبخیر و خنک شود. واژه کولینگ تاور یا Cooling Tower که معادل لاتین این تجهیزات است نیز از همین جا ابداع شد که به معنی سازه مرتفعی است که عمل خنک کاری انجام می‌دهد. در اولین نمونه‌های ساخته شده، هیچ خبری از استفاده از فن برج خنک کننده نبود و جریان هوا در آن به صورت طبیعی بود.

برج‌های خنک کننده بتنی که در ذهن عموم به‌عنوان اولین برج‌های خنک کننده تداعی می‌شود، در واقع جزو اولین برج‌های خنک کننده هستند که در سال‌های ابتدای قرن بیستم در نیروگاه‌ها به طور گسترده‌ای به کار گرفته شدند تا بخش‌های مختلف آن نیروگاه‌ها را خنک کنند. پس از جنگ جهانی دوم و پیشرفت دانش اتمی در دنیا، ‌برج‌های خنک کننده در نیروگاه‌های اتمی ‌نیز ساخته و به کار گرفته شدند.

 

برج خنک کننده یا برج خنک کن

برج خنک کننده

 

تاریخچه برج خنک کننده فایبرگلاس

 

با توسعه صنایع، برج‌های خنک کننده در تمام بخش‌های صنعتی به طور گسترده‌ای استفاده شدند و برج‌های خنک کننده با جریان هوای مکانیکی با سازه‌های چوبی و فلزی ساخته شدند. به تدریج، برج خنک کننده در سرمایش و تهویه مطبوع ساختمان‌ها استفاده شد و با پیشرفت فنّاوری از فایبرگلاس در ساخت برج‌های خنک کننده استفاده شد که در مقابل رطوبت و خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارند.

 

نمونه ای از برج خنک کننده

برج‌‌های خنک کننده

 

شرکت سرکان تهویه

 

شرکت سرکان تهویه تولیدکننده برجسته تجهیزات مربوط به تهویه و تهویه مطبوع در کشور،
در این پست خود اطلاعات مهمی را در مورد محصول  برج‌های خنک کننده برای کاربران و خوانندگان
و کارفرمایان محترم فراهم کرده است.

اگر در مورد این محصول مهم  به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، شرکت سرکان تهویه آماده
است که اطلاعات و جزئیات لازم را در اختیارتان بگذارد. برای این کار کافی است با استفاده از بخش
تماس با ما با کارشناسان ما تماس گرفته و سؤال خود را مطرح کنید تا به شما پاسخ لازم داده شود.
برای سفارش محصول هم می‌توانید از همین قسمت اقدام کنید.

 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

تماس بگیرید