رفتن به بالا

تلفن : 09124220261

فن گلخانه ای


نمونه ای از یک فن گلخانه ای

یکی از فرآیندهای مهم در تمامی گلخانه ها مسئلۀ تهویه هوا است که به دلیل اهمیت بالای آن، در سه دهۀ اخیر تحقیقات متنوعی بر روی آن انجام شده است. در دنیای امروزی، محققان با انجام مطالعات نظری و عملی دما و رطوبت هوای گلخانه را با دقت و با استفاده از روش‌ها و تجهیزات مناسب بررسی کرده‌اند تا بیشترین بازده و کیفیت مناسب را در این خصوص به دست آورند و به این نتیجه رسیده‌اند که یکی از عوامل بسیار مهم برای نیل به این هدف، تهویه مناسب گلخانه است. تمرکز اصلی محققان بر روی توسعه مدل ها و روش های تهویه، چه از طریق طبیعی و چه از طریق مصنوعی است. شرکت سرکان تهویه تولید کنندۀ  انواع تجهیزات سیستم تهویۀ مطبوع در این مقاله اطلاعاتی را در مورد دستگاه فن گلخانه ای که یکی از تجهیزات بسیار مناسب برای تهویۀ فضاهای گلخانه ای است، برایتان فراهم کرده است.

 

 آشنایی با فن گلخانه ای و کاربردهای آن

 

یکی از موارد اصلی استفاده از فن گلخانه ای این است که با نصب آن می‌توانید رطوبت گلخانه ها را به شکل موثری کاهش داد. علاوه بر این، دستگاه فن گلخانه ای را می‌توانید برای عبور و گردش هوا در مرغداری ها هم نصب و استفاده کنید. تجهیزات فن گلخانه ای هم به عنوان مبرد و برای خنک‌تر کردن هوای محیط‌های گلخانه ای، و نیز برای تهویۀ مرغداری‌ها استفاده می‌شود. این سیستم تهویه دارای فن اصلی و مه پاش است.

 

نمونه ای از فن گلخانه ای

فن گلخانه ای

 

مدل های مختلف فن گلخانه ای و هواکش مرغداری

 

۱- فن گلخانه ای از نوع اگزاست

برای تخلیه و گردش هوای محیط‌های گلخانه ای و مرغداری استفاده می‌شود. این نوع فن گلخانه ای دو نوع کوپله مستقیم و کوپله با تسمه و فولی دارد.

از این مدل فن گلخانه ای می‌توانید در محیط‌هایی مانند مرغداری ها و همچنین گلخانه ها و برای تهویۀ هوای آن‌ها استفاده کنید. به علاوه، بر روی این دستگاه دمپر کرکره‌ای هم وجود دارد. هدف از نصب این دمپرها آن است که با هر بار باز و خاموش و روشن شدن فن‌ها به طور اتوماتیک باز و بسته شوند. مزیت و فایدۀ این کار آن است که راه عبور هوای گرم یا سرد بسته می‌شود.

فن گلخانه ای اغلب از نوع فن اگزاست است که متناسب با محل نصب با اندازه‌های مختلف ارائه می‌شود. هواکش یا فن گلخانه ای یک موتور سه فاز یا سفارشی تک فاز و پره هایی از جنس استیل دارد. فن‌های آکسیال دو نوع دمپر اتوماتیک و دمپر گریز از مرکز دارند.

 

مدلی از فن گلخانه ای

فن گلخانه ای

 

۲- فن گلخانه ای از نوع سیرکوله یا جت فن

در زمستان، که گلخانه‌‌ها کاملاً بسته هستند، گردش هوا در داخل گلخانه به خوبی انجام نمی‌شود. به همین دلیل، استفاده از فن گلخانه ای از نوع سیرکوله متناسب با شرایط و محیط گلخانه تا حدود زیادی باعث ایجاد درجه حرارت یکنواخت در سراسر گلخانه می‌شود. به علاوه، با استفاده از این نوع فن گلخانه ای می‌‌توانید فضاهایی از گلخانه را که سرد و یا گرم هستند از بین برده و محیطی با دمای یکنواخت برای گلخانه ایجاد کنید.

از سوی دیگر، این نوع فن گلخانه ای می‌‌تواند رطوبت یکسانی را به خصوص در سطح برگ‌ گیاهان کشت شده ایجاد کند. تهویه مداوم با فن سیرکوله می‌‌تواند حرکت ملایم هوا را ایجاد کرده و باعث حفظ یک اقلیم مناسب در گیاهان گلخانه ای ‌شود و از ایجاد بیماری ‌های قارچی که هنگام وجود رطوبت بالا در گلخانه بروز می‌کنند، جلوگیری کند. فن سیرکوله نقش بسیار مهمی در
یکسان سازی دما، رطوبت، اکسیژن و دی اکسید کربن در محیط گلخانه دارد.

فن گلخانه ای از نوع سیرکوله یا جت فن در محیط‌های گلخانه ای و همچنین مرغداری‌ها جهت پایش رطوبت و دمای محیط استفاده می‌شود.

فن‌های اگزاست برای هدایت هوای گرما و سرما مناسب هستند ولی برای محیط‌های بزرگتری مثل سالن‌ها و سوله‌های
بزرگ، به جهت سرد و گرم کردن محیط معمولاً از فن سیرکوله و هیترهای بزرگ استفاده می‌کنند.

در زمینه تولید و ساخت اقسام فن و هواکش گلخانه‌ها و مرغداری‌ها تولید کنندگان زیادی مشغول هستند.

 

نمونه ای از یک فن گلخانه ای

فن گلخانه ای

 

فن گلخانه ای و هواکش مرغداری

 

اهداف تهویۀ گلخانه

 

تبادل هوای داخل و خارج گلخانه

تأمین دی اکسید کربن لازم برای فتوسنتز گیاه

کاهش دما و خنک کردن گلخانه

متعادل کردن رطوبت

 

شرکت سرکان تهویه

 

شرکت سرکان تهویه تولیدکننده برجسته تجهیزات مربوط به تهویه و تهویه مطبوع در کشور،
در این پست خود اطلاعات مهمی را در مورد فن گلخانه‌ای برای کاربران و خوانندگان و کارفرمایان
محترم فراهم کرده است.

اگر در مورد این محصول مهم  به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، شرکت سرکان تهویه آماده
است که اطلاعات و جزئیات لازم را در اختیارتان بگذارد. برای این کار کافی است با استفاده از بخش
تماس با ما با کارشناسان ما تماس گرفته و سؤال خود را مطرح کنید تا به شما پاسخ لازم داده شود.
برای سفارش محصول هم می‌توانید از همین قسمت اقدام کنید.

 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

 

تماس بگیرید