خرید دستگاه هواساز صنعتی و تجهیزات

folder_openانواع دستگاه هواساز, مقالات
commentبدون دیدگاه
انواع دستگاه هواسازمقالات

 
در چند مقاله پیش اطلاعات کاملی را در مورد دستگاه هواساز و اجزای مختلف این ابزار مهم در سیستم تهویه  مطبوع ساختمان برایتان توضیح دادیم.
حال در اینجا قسمت پایانی آن را برایتان منتشر خواهیم کرد.
 
سرکان تهویه مشاوره خرید هواکش صنعتی، خرید دستگاه هواساز ایرواشر، کانال اسپیرال و برج خنک کننده.

🔻لطفا برای استعلام دقیق و دریافت لیست قیمت خرید هواساز وارد بخش تماسلین تماس با ما هواکش صنعتی سرکان تهویه شوید.🔻

 

اجزای مختلف دستگاه  هواساز

 

دستگاه بازیابی حرارت

 
یک مبدل حرارتی دستگاه بازیابی حرارت که انواع مختلفی هم دارد، ممکن است به‌منظور صرفه‌جویی در انرژی و افزایش ظرفیت دستگاه بین جریان‌های هوای خروجی و تأمین قرار گیرد. این انواع معمولاً شامل موارد زیر می‌شوند:

 

دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

 • رکوپراتور (Recuperator) یا مبدل حرارتی صفحه‌ای

  ترکیبی از صفحه‌های پلاستیکی یا فلزی که مسیرهای هوایی متصل به هم دارند. حرارت از میان جریان هوای یک طرف صفحه به طرف دیگر منتقل می‌شود. معمولاً این صفحه‌ها به فاصله ۴ تا ۶ میلی‌متر از هم قرار دارند. کارآمدی حرارتی آن‌ها تا حد %۷۰ است.

 • چرخ حرارتی یا مبدل حرارتی چرخان

  یک قالب با چرخش آهسته که از فلزات چین‌دار ساخته شده است و در هر دو جریان هوای مخالف عمل می‌کند. زمانی که دستگاه هواساز در حالت گرمایش قرار دارد، زمانی که هوا در حال عبور از میان قالب در جریان هوای خروجی است، در طول یک نیم چرخش حرارت جذب می‌شود و در طول دومین نیم چرخش در داخل جریان هوای تأمین و در یک فرآیند پیوسته رهاسازی می‌شود.
  هنگامی که دستگاه در حالت سرمایش قرار دارد، زمانی که هوا در حال عبور از میان قالب در جریان هوای خروجی است، حرارت در طول یک نیم چرخش رهاسازی می‌شود و در طول دومین نیم چرخش در جریان هوای تأمین جذب می‌شود.
  کارآمدی بازیابی حرارت تا حد %۸۵ است. چرخ‌ها یک روکش هیدروسکوپی هم دارند تا بتوانند انتقال حرارت و نیز خشک کردن یا مرطوب‌سازی جریان هوا را به‌صورت پنهان انجام دهند.

  نمونه ای از یک دستگاه هواساز

  دستگاه هواساز

 • کویل دور گذر (run around coil)

  دو کویل مبدل حرارتی مایع یا هوا در جریان‌های هوای مخالف که با یک پمپ گردش به هم لوله‌کشی شده‌اند و از آب یا آب‌نمک به‌عنوان محیط انتقال حرارت در آن استفاده می‌شود.
  این دستگاه، بااینکه خیلی کارآمد نیست، امکان بازیابی حرارت بین چندین جریان‌های هوای تأمین و خروجی دوردست را فراهم می‌کند. کارآمدی بازیابی حرارتی آن تا حد %۵۰ است.

 • لوله حرارتی

  در هر دو مسیر هوای مخالف عمل می‌کند، از یک مبرد محبوس شده به‌عنوان محیط انتقال حرارت استفاده می‌کند. در این لوله حرارتی چندین لوله درزگیری شده که بر روی یک دسته سیم سوار شده و باله‌هایی دارد تا میزان انتقال حرارت را افزایش دهند.
  هوا در یک طرف لوله از طریق تبخیر ماده مبرد جذب شده و در طرف دیگر از طریق انجماد ماده مبرد رهاسازی می‌شود.
  سپس ماده مبرد منجمد شده به‌وسیله نیروی جاذبه به طرف اول لوله جاری می‌شود تا این فرآیند تکرار شود. کارآمدی بازیابی آن تا حد %۶۵ است.

دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

کنترل‌ها

 

وجود کنترل‌ها برای تنظیم تمامی جنبه‌های دستگاه هواساز ازجمله میزان جریان هوا، دمای هوای تأمین، دمای  هوای ترکیب‌شده، رطوبت و کیفیت هوا ضروری است.
این کنترل‌ها ممکن است به‌سادگی یک ترموستات خاموش یا روشن یا به پیچیدگی یک سیستم اتوماسیون ساختمان باشند.
قسمت‌های رایج کنترل‌ها عبارت‌اند از: حسگرهای دمایی، حسگرهای رطوبت، سوئیچ sail، محرک (actuator)، موتور و کنترل‌کننده.

 

نمونه ای از دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

 

دمنده / فن

 

معمولاً در دستگاه هواساز یک دمنده قفس سنجابی ( squirrel cage blower ) به کار رفته است که برای جابجایی هوا از یک موتور الکتریکی القایی AC استفاده می‌کند.
ممکن است این دمنده فقط با یک سرعت منفرد کار کند، مجموعه‌ای از سرعت‌ها را داشته باشد یا با یک درایو فرکانس متغیر (variable-frequency drive)
یا به اختصار VFD کار کند تا امکان تغییر در میزان جریان هوا را فراهم کند.
علاوه بر این، ممکن است میزان جریان را پره‌های ورودی یا دمپرهای خروجی روی فن کنترل کنند.

 

نمونه ای از یک دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

 

در برخی از انواع دستگاه هواساز در ایالات‌متحده ( کوره‌های مرکزی یا سیستم تهویه مطبوع) از یک موتور الکتریکی DC بدون جاروبک (brushless) استفاده شده است که می‌توانند به‌واسطه آن سرعت‌های متغیری و متنوعی را فراهم کنند.
اکنون در دستگاه‌های هواساز در اروپا، استرالیا و نیوزلند از فن‌های انحنا به عقب بدون فن اسکرول یا پلاگ فن استفاده می‌کنند.
این فن‌ها با استفاده از موتورهای بسیار کارآمد EC (دارای کموتاسیون الکترونیکی یا electronically commutated) دارای کنترل سرعت از پیش ساخته شده کنترل می‌شوند.

در برخی از دستگاه‌های هواساز تجاری بزرگ ممکن است چندین دمنده وجود داشته باشد که معمولاً در انتهای دستگاه هواساز و ابتدای کانال‌کشی قرار داده می‌شوند (بنابراین، به آن‌ها فن‌های تأمین یا supply fan هم گفته می‌شود).
این فن‌ها در بیشتر وقت‌ها با استفاده از فن‌هایی در کانال هوای برگشتی بزرگ‌تر و تقویت می‌شوند (فن‌های بازگشتی یا Return fan) که هوا را به سمت دستگاه هواساز می‌رانند.

 

نمونه ای از دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

 

متعادل‌سازی

 

فن‌های نامتعادل هم تلوتلو می‌خورند و هم لرزش دارند. این مشکل می‌تواند برای برخی از فن‌های AC خانگی بزرگ باشد: جریان هوا در سمت هواکش‌ها (vent) تا حد زیادی کاهش می‌یابد (زیرا تلوتلو خوردن دستگاه باعث اتلاف انرژی می‌شود)، سطح کارآمدی پایین می‌آید و سروصدای دستگاه افزایش می‌یابد.
یکی از مشکلات دیگری که ممکن است برای فن‌های نامتعادل ایجاد شود، آن است که طول عمر بلبرینگ‌های دستگاه (که به فن و شفت متصل شده‌اند) کمتر می‌شود.
این مشکل ممکن است باعث شود بلبرینگ پیش از زمانی که برای آن پیش بینی شده است، خراب شود.

 

طرح شماتیک سیستم تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع

 

برای آن که چرخش فن را بتوانید اصلاح کنید، می‌توانید چند وزنه را روی آن قرار دهید (در خصوص یک پنکه سقفی، معمولاً با جابجایی به‌صورت آزمون‌وخطا می‌توانید مشکل را برطرف کنید.
اما برای یک فن خانگی یا فن مرکزی AC یا فن‌های بزرگی که معمولاً به مغازه‌ها برده می‌شوند، خودشان متعادل‌کننده‌های ویژه‌ای دارند که برای آن‌ها کافی است و دستگاه را به‌خوبی متعادل می‌کنند (با انجام آزمایش و خطا، ممکن است پیش از یافتن نقاط خطای موردنظر به دستگاه آسیب برسانید).
موتور فن هیچ لرزشی ندارد.

 
 

لرزه‌گیر (Vibration isolator)

 
دمنده‌های دستگاه هواساز می‌توانند لرزش‌های زیادی ایجاد کنند و بخش زیادی از سیستم کانال‌کشی هم سروصدا و لرزش آن را به افراد حاضر در میان ساختمان منتقل می‌کند.
برای جلوگیری از این اتفاق، معمولاً لرزه‌گیر (بخش‌های انعطاف‌پذیر) را بلافاصله قبل و بعد از دستگاه هواساز در میان کانال و در بیشتر وقت‌ها بین اتاقک فن و مابقی دستگاه هواساز وارد می‌کنند.
ماده لاستیکی کرباس مانند این بخش‌ها باعث می‌شود که قطعات دستگاه هواساز بدون آن که این حرکت و لرزش به کانال‌های وصل شده به آن منتقل شوند، به‌راحتی بچرخند.
اتاقک فن را می‌توان با قرار دادن آن در یک تعلیق فنری، بیشتر عایق‌بندی کرد که انتقال لرزش از طریق کف را کاهش می‌دهد.

 

نمونه هایی از فیلترهای هواساز

فیلترهای دستگاه هواساز

 
 

محصولات مرتبط:

دستگاه هواساز

خرید هواکش صنعتی

هواکش صنعتی pvc

کانال اسپیرال در بازار و صنعتHVAC

 
 

*«*«*« اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه هواساز را میتوانید در دسته مطالب مشابه در ابتدای متن دنبال کنید. »*»*»*

 
لینک مقاله منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Air_handler

 
 

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست