رفتن به بالا

تلفن : 09124220261


دستگاه هواساز

در چند مقاله پیش اطلاعات کاملی را در مورد دستگاه هواساز و اجزای مختلف این ابزار مهم در سیستم تهویه  مطبوع ساختمان برایتان توضیح دادیم. حال در اینجا قسمت پایانی آن را برایتان منتشر خواهیم کرد.

 

اجزای مختلف دستگاه  هواساز

 

دستگاه بازیابی حرارت

 

یک مبدل حرارتی دستگاه بازیابی حرارت که انواع مختلفی هم دارد، ممکن است به‌منظور صرفه‌جویی در انرژی و افزایش ظرفیت دستگاه بین جریان‌های هوای خروجی و تأمین قرار گیرد. این انواع معمولاً شامل موارد زیر می‌شوند:

 

دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

 • رکوپراتور (Recuperator) یا مبدل حرارتی صفحه‌ای

  ترکیبی از صفحه‌های پلاستیکی یا فلزی که مسیرهای هوایی متصل به هم دارند. حرارت از میان جریان هوای یک طرف صفحه به طرف دیگر منتقل می‌شود. معمولاً این صفحه‌ها به فاصله ۴ تا ۶ میلی‌متر از هم قرار دارند. کارآمدی حرارتی آن‌ها تا حد %۷۰ است.

 • چرخ حرارتی یا مبدل حرارتی چرخان

  یک قالب با چرخش آهسته که از فلزات چین‌دار ساخته شده است و در هر دو جریان هوای مخالف عمل می‌کند. زمانی که دستگاه هواساز در حالت گرمایش قرار دارد، زمانی که هوا در حال عبور از میان قالب در جریان هوای خروجی است، در طول یک نیم چرخش حرارت جذب می‌شود و در طول دومین نیم چرخش در داخل جریان هوای تأمین و در یک فرآیند پیوسته رهاسازی می‌شود. هنگامی که دستگاه در حالت سرمایش قرار دارد، زمانی که هوا در حال عبور از میان قالب در جریان هوای خروجی است، حرارت در طول یک نیم چرخش رهاسازی می‌شود و در طول دومین نیم چرخش در جریان هوای تأمین جذب می‌شود. کارآمدی بازیابی حرارت تا حد %۸۵ است. چرخ‌ها یک روکش هیدروسکوپی هم دارند تا بتوانند انتقال حرارت و نیز خشک کردن یا مرطوب‌سازی جریان هوا را به‌صورت پنهان انجام دهند.

  نمونه ای از یک دستگاه هواساز

  دستگاه هواساز

 • کویل دور گذر (run around coil)

  دو کویل مبدل حرارتی مایع یا هوا در جریان‌های هوای مخالف که با یک پمپ گردش به هم لوله‌کشی شده‌اند و از آب یا آب‌نمک به‌عنوان محیط انتقال حرارت در آن استفاده می‌شود. این دستگاه، بااینکه خیلی کارآمد نیست، امکان بازیابی حرارت بین چندین جریان‌های هوای تأمین و خروجی دوردست را فراهم می‌کند. کارآمدی بازیابی حرارتی آن تا حد %۵۰ است.

 • لوله حرارتی

  در هر دو مسیر هوای مخالف عمل می‌کند، از یک مبرد محبوس شده به‌عنوان محیط انتقال حرارت استفاده می‌کند. در این لوله حرارتی چندین لوله درزگیری شده که بر روی یک دسته سیم سوار شده و باله‌هایی دارد تا میزان انتقال حرارت را افزایش دهند. هوا در یک طرف لوله از طریق تبخیر ماده مبرد جذب شده و در طرف دیگر از طریق انجماد ماده مبرد رهاسازی می‌شود. سپس ماده مبرد منجمد شده به‌وسیله نیروی جاذبه به طرف اول لوله جاری می‌شود تا این فرآیند تکرار شود. کارآمدی بازیابی آن تا حد %۶۵ است.

دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

کنترل‌ها

 

وجود کنترل‌ها برای تنظیم تمامی جنبه‌های دستگاه هواساز ازجمله میزان جریان هوا، دمای هوای تأمین، دمای  هوای ترکیب‌شده، رطوبت و کیفیت هوا ضروری است. این کنترل‌ها ممکن است به‌سادگی یک ترموستات خاموش یا روشن یا به پیچیدگی یک سیستم اتوماسیون ساختمان باشند.

قسمت‌های رایج کنترل‌ها عبارت‌اند از: حسگرهای دمایی، حسگرهای رطوبت، سوئیچ sail، محرک (actuator)، موتور و کنترل‌کننده.

 

نمونه ای از دستگاه هواساز

دستگاه هواساز

 

لرزه‌گیر (Vibration isolator)

 

دمنده‌های دستگاه هواساز می‌توانند لرزش‌های زیادی ایجاد کنند و بخش زیادی از سیستم کانال‌کشی هم سروصدا و لرزش آن را به افراد حاضر در میان ساختمان منتقل می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق، معمولاً لرزه‌گیر (بخش‌های انعطاف‌پذیر) را بلافاصله قبل و بعد از دستگاه هواساز در میان کانال و در بیشتر وقت‌ها بین اتاقک فن و مابقی دستگاه هواساز وارد می‌کنند. ماده لاستیکی کرباس مانند این بخش‌ها باعث می‌شود که قطعات دستگاه هواساز بدون آن که این حرکت و لرزش به کانال‌های وصل شده به آن منتقل شوند، به‌راحتی بچرخند. اتاقک فن را می‌توان با قرار دادن آن در یک تعلیق فنری، بیشتر عایق‌بندی کرد که انتقال لرزش از طریق کف را کاهش می‌دهد.

 

نمونه هایی از فیلترهای هواساز

فیلترهای دستگاه هواساز

 

شرکت سرکان تهویه

 

شرکت سرکان تهویه  تولیدکننده برجسته تجهیزات مربوط به تهویه مطبوع،
در اینجا قسمت نهایی مقاله در مورد دستگاه هواساز را برای مشتریان و کاربران عزیز
منتشر کرده و اطلاعاتی در مورد این محصول فراهم کرده است. اما در صورت وجود هر گونه
ابهام درباره این محصول یا برای سفارش آن، می‌توانید از بخش تماس با ما با کارشناسان ما
تماس بگیرید.

 

لینک مقاله منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Air_handler

 

 

تماس بگیرید