رفتن به بالا

تلفن : 09124220261


دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون دستگاهی است که برای استفاده در محیط‌های صنعتی برای جمع‌آوری گردوغبار و مواد ریزی که به‌ دلیل انجام فعالیت‌های ماشینی مانند صافکاری یا بندکشی و غیره ایجاد شده‌اند، طراحی شده است.

 

نمونه ای از دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون

 

نحوه عملکرد دستگاه سیکلون

 

در بیشتر وقت‌ها، دستگاه سیکلون به عنوان یک دستگاه سیکلون دو مرحله‌ای خوانده می‌شود، زیرا این دستگاه برخلاف دستگاه‌های گردگیر متعارف دو نقطۀ جمع‌آوری برای گردوغبار و خاکروبه دارد. اولین نقطۀ جمع‌آوری برای خاکروبه‌ها و ذرات سنگین‌تر است، درحالی‌که نقطۀ جمع‌آوری دوم برای مواد و ذرات ریزتر به کار می‌رود. دستگاه سیکلون از نیروی سانتریفیوژی به‌عنوان ابزار اصلی جداسازی ذرات مواد استفاده می‌کند. جریان هوا به‌محض وارد شدن به دستگاه سیکلون به یک مارپیچ سانتریفیوژی یا اسپیرال منتقل می‌شود. این اقدام، ذرات بزرگ‌تر را با فشار از جریان هوا به نقطه جمع‌آوری اول می‌راند، درحالی‌که ذرات ریزتر با جریان هوا به دومین عنصر فیلتر مرحله‌ای می‌رود. سپس، ذراتی که فیلتر جمع‌آوری کرده است، در نقطه جمع‌آوری دوم جمع می‌شوند.

 

دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون

 

دستگاه سیکلون دستگاهی است که عمل جداسازی را بر اساس نیروی گریز از مرکز انجام می‌دهد. جریان گاز حامل غبار از دیواره بالایی بدنه دستگاه سیکلون که به شکل استوانه است و به یک مخروط ناقص وصل می‌شود وارد دستگاه شده و به طرف پایین جریان می‌یابد و ابتدا در فضای حلقوی بین سطح جانبی لوله خروجی و سطح داخلی استوانه سیکلون و سپس در محفظه سیکلون به چرخش درمی‌آید و به این ترتیب یک گرداب محیطی را ایجاد می‌کند. این عمل باعث افزایش نیرو گریز از مرکز می‌شود و ذرات غبار همراه گاز را به طرف دیواره قسمت استوانه‌ای و مخروط می‌راند. در قسمت مخروطی، جریان گاز جهت خود را عوض می‌کند و به طرف بالا و لوله خروجی می‌رود. ذرات غبار پس از تماس با دیواره دستگاه سیکلون به قسمت پایین آن ریزش کرده و از طریق خروجی خارج می‌شوند.

 

دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون

 

مزایای استفاده از دستگاه گردگیر سیکلون

 

هنگام خالی کردن کیسه جمع‌آوری مواد دستگاه سیکلون استاندارد، به‌محض خارج کردن کیسه ابر عظیمی از گردوغبار پدیدار می‌شود. ازآنجایی‌که نقطه جمع‌آوری اول فقط محتوی ذرات و خاکروبه‌های سنگین‌تر است، خالی کردن کیسه جمع‌آوری اول کاری تمیزتر و ایمن‌تر است.

ازآنجایی‌که روش سیکلونی باعث از بین بردن مقداری از ذراتی می‌شود که با عنصر فیلتر تماس پیدا می‌کنند، میزان تکرار پاک‌سازی و یا جایگزینی یک فیلتر گران‌قیمت تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

 

دستگاه سیکلون

دستگاه سیکلون

 

توجه ویژه

 

امروزه اکثر دستگاه‌های سیکلون که برای بازار نجاری و چوب‌بری در بازار وجود دارند، می‌توانند ذرات ۲ میکرومتری یا بزرگ‌تر را جمع‌آوری کنند؛ بنابراین، مقدار معینی از ذرات بسیار ریز موجود در هوا وجود دارند که در محیط کارگاه رها می‌شوند؛ ازاین‌رو، توصیه می‌کنیم برای این‌که از ایمن و سالم شدن محیط کارگاهتان مطمئن شوید، همراه با دستگاه‌های سیکلون از یک پاک‌کننده محیط نیز استفاده کنید.

ویژگی و مزایای سیکلون

 

  • نداشتن قطعات متحرک
  • نداشتن قطعات مصرفی
  • نیاز نداشتن به هوای فشرده

 

عوامل مؤثر بر راندمان دستگاه سیکلون

 

  • سرعت هوای ورودی
  • هندسه بخش‌ها
  • شرایط فیزیکی غبار
  • شرایط فیزیکی هوا

 

دستگاه سیکلون

سیکلون

 

بازده سیکلون به عوامل زیر بستگی دارد

 

  • اندازه ذرات
  • نیروی گریز از مرکزی که به ذرات اعمال می‌شود
  • مدت‌زمان اعمال نیرو به ذرات

 

شرکت سرکان تهویه

 

شرکت سرکان تهویه تولیدکننده برجسته تجهیزات مربوط به تهویه و تهویه مطبوع در کشور،
در این پست خود اطلاعات مهمی را در مورد دستگاه گردگیر سیکلون برای کاربران و خوانندگان و کارفرمایان
محترم فراهم کرده است.

اگر در مورد این محصول مهم  به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، شرکت سرکان تهویه آماده
است که اطلاعات و جزئیات لازم را در اختیارتان بگذارد. برای این کار کافی است با استفاده از بخش
تماس با ما با کارشناسان ما تماس گرفته و سؤال خود را مطرح کنید تا به شما پاسخ لازم داده شود.
برای سفارش محصول هم می‌توانید از همین قسمت اقدام کنید.

 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

 

لینک مقاله منبع:

https://www.woodcraft.com/blog_entries/the-operation-and-advantages-of-a-cyclone-dust-collector

تماس بگیرید