رفتن به بالا

تلفن : 09124220261


تصویری از برج خنک کننده

در سیستم تهویه مطبوع صنعتی، برج خنک کن یا برج خنک کننده دستگاهی است که با ایجاد تماس میان سطح آب و هوا باعث خنک شدن آب می‌شود. این آب خنک در صنایع و کارخانه‌های مختلف که بدان نیاز دارند، برای خنک کردن ماشین‌ها و فرآیندهای صنعتی استفاده می‌شود. زمانی که در برج خنک کن آب و هوا با هم تماس پیدا می‌کنند، مقداری از آب تبخیر می‌شود و گرمای نهان تبخیر خود را از مابقی آب موجود در سیستم گرفته و باعث خنک شدن آن می‌شود. بخار آب ایجاد شده نیز همراه جریان هوا به اتمسفر انتقال داده می‌شود. در ادامه این مقاله، توضیحاتی در مورد برج خنک کن و دسته‌بندی آن‌ها فراهم کرده‌ایم.

 

تصویری از یک برج خنک کن

برج خنک کن

 

اساس کار برج خنک کن

 

آب ماده‌ای است که به صورت فراوان در کره زمین یافت می‌شود. ویژگی‌های خاص آب باعث شده است که به طور گسترده‌ای به‌عنوان سیالی ارزان‌ و در دسترس برای خنک کاری استفاده شود. همان طور که می‌دانید، بدن انسان در زمان فعالیت شروع به عرق کردن می‌کند، این عرق روی سطح پوست بدن نشسته و در زمان وزش هوا باعث خنک شدن سیستم بدن می‌شود. برای مثال، هنگامی که دست خود را خیس کرده و در مسیر باد می‌گیرید، دستتان خنک خواهد شد. مکانیسم کار برج خنک کننده یا برج خنک کن نیز به همین صورت است که با ایجاد سطح تماس گسترده میان آب و هوا و هم‌زمان ایجاد جریان هوا به وسیله فن، موجب تبخیر شدن بخشی از آب شده و مابقی آب درون سیستم خنک خواهد شد.

 

نمونه ای از یک برج خنک کننده

برج خنک کننده

 

برج خنک کننده یا برج خنک کن با نام انگلیسی کولینگ تاور (Cooling Tower) نیز خوانده می‌شود و دارای انواع و شکل‌های مختلفی دارد. درواقع، هر دستگاهی که بتواند با تماس آب و جریان هوا موجب خنک شدن آب شود، در اصطلاح برج خنک کن نامیده می‌شود. برج خنک کن در صنایع مختلفی مانند نفت، پتروشیمی، دارویی، مواد غذایی، پلیمری، نیروگاه حرارتی، نیروگاه اتمی به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. در حقیقت در هر صنعتی و یا جایی که نیاز به خنک کردن باشد از برج خنک کننده است.

 

برج خنک کننده یا برج خنک کن

برج خنک کننده

 

مکانیسم خنک شدن در برج خنک کن

 

مکانیسم خنک شدن در برج‌های خنک کننده بر اساس تبخیر آب در حال جریان است. در این عمل، فقط آب خالص بخار شده از سیستم خارج می‌شود و املاح موجود در آب در سیستم باقی می‌مانند. در مناطقی که از آب مورد استفاده نامطلوب است، املاح باقی‌مانده از تبخیر بیش از حد مجاز بوده و باعث افزایش املاح محلول در آب می­شود. بدین ترتیب، در طول زمان املاح اضافه در قسمت‌های مختلف تجهیزات تهویه مطبوع همچون چیلر، مبدل و غیره رسوب کرده و صدمات جدی به آن‌ها وارد می‌کند و باعث تحمیل هزینه­‌های زیادی به مصرف‌کننده می‌شود. علاوه بر آن، اجرای عملیات رسوب‌زدایی مستلزم خاموش کردن سیستم تهویه مطبوع در کل مدت انجام است که این مدت حداقل دو روز است. این موضوع در کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها و برخی پروژه‌ها که از سیستم تهویه مطبوع در خط تولید استفاده می­‌شود، موجب توقف تولید می‌شود.

 

برج خنک کننده / برج خنک کن (کولینگ تاور) فایبرگلاس

برج خنک کن (کولینگ تاور)

 

شرکت سرکان تهویه

 

شرکت سرکان تهویه تولیدکننده برجسته تجهیزات مربوط به تهویه و تهویه مطبوع در کشور،
در این پست خود اطلاعات مهمی را در مورد برج خنک کن برای کاربران و خوانندگان و کارفرمایان
محترم فراهم کرده است.

اگر در مورد این محصول مهم  به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، شرکت سرکان تهویه آماده
است که اطلاعات و جزئیات لازم را در اختیارتان بگذارد. برای این کار کافی است با استفاده از بخش
تماس با ما با کارشناسان ما تماس گرفته و سؤال خود را مطرح کنید تا به شما پاسخ لازم داده شود.
برای سفارش محصول هم می‌توانید از همین قسمت اقدام کنید.

 

شرکت سرکان تهویه

شرکت سرکان تهویه

تماس بگیرید